Translate

Translate

wtorek, 10 czerwca 2014

Zamek w Ogrodzieńcu


Zamek Ogrodzieniec – średniowieczne ruiny zamku, położone na  Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Podzamcze, wzniesione w XIV-XV wieku. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-CzęstochowskiejGórze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m.




Pierwsze umocnienia powstały za panowania Bolesława Krzywoustego i przetrwały do 1241 roku, kiedy to najazd tatarski zrównał je z ziemią. Na ich miejscu w połowie XIV wieku zbudowano zamek gotycki – siedzibę rodu rycerskiego. Warownia była doskonale wkomponowana w teren: z trzech stron osłaniały ją wysokie skały, a obwód zamykał kamienny mur, wjazd prowadził wąską szczeliną między skałami.

W 1470 r. zamek i przyległe tereny od Sulimów kupili mieszczanie krakowscy. Właścicielami zamku byli w owym czasie również Andrzej i Stanisław Rzeszowscy. Kolejnymi właścicielami zostali Pileccy, następnie Chełmińscy. W 1523 r. Zamek Ogrodzieniecki kupił Jan Boner, burgrabia. Po śmierci Jana Bonera zamek objął jego bratanek Seweryn Boner i w latach 1530-1545 zbudował renesansowy zamek na miejscu dawnej warowni średniowiecznej.
Następnie w 1562 r. zamek objął  Jan Firlej. W 1587 r. zamek został zdobyty przez wojska arcyksięcia Maksymiliana, pretendenta do tronu polskiego, a w 1655 r. został częściowo spalony przez wojska szwedzkie, które stacjonowały w nim niecałe dwa lata, niszcząc większą część zabudowań. Kolejnym właścicielem zamku został w 1669 r. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski. Zamek ogrodzieniecki za jego panowania Warszyckiego został częściowo odbudowany po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów.

W 1695 r. zamek przeszedł w ręce Męcińskich. W 1702 r. zamek ucierpiał w czasie pożaru,  który wzniecili wojska szwedzkie. Pożar pochłonął wówczas połowę zamku. Praktycznie nie podjęto już jego odbudowy. Zamek około 1784 r. od rodziny Męcińskich odkupił Tomasz Jakliński. Nie dbał on o stan zamku i doprowadził do całkowitej ruiny. Ostatni mieszkańcy opuścili zrujnowaną warownię około 1810 roku. Kolejnym właścicielem Ogrodzieńca był Ludwik Kozłowski. Był to jeden z najgorszych właścicieli zamku. Kozłowski zupełnie nie liczył się  z wartością zabytkowego zamku. Niszczył mury zamku w celu pozyskania budulca i sprzedając wyposażenie zamku Żydom. 

Ostatnim właścicielem warowni została rodzina Wołczyńskich. Po wojnie zamek przejęło Państwo.  Prace konserwatorskie, które zmierzały do zachowania zamczyska w formie trwałej rozpoczęto w 1949, a ukończono w 1973 roku.

Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych Zamek Ogrodzieniec jest miejscem nawiedzonym. Słynny Czarny Pies z Ogrodzieńca pojawia się niekiedy nocami, biegnie po murach wokół ruin zamku. Czarny pies jest dużo większy od normalnych psów, jego oczy płoną, a biegnąc ciągnie za sobą ciężki łańcuch. Zjawa ma ponoć być duszą kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego.
W najniższej kondygnacji kurzej stopy zachowały się do dnia dzisiejszego fragmenty renesansowych fresków przedstawiających lilie.

Na sąsiednim rynku w Podzamczu znajduje się kapliczka, która została wybudowana z elementów zamkowych (portal, ślimacznice, gzyms). W jej wnętrzu znajdują się oryginalne elementy z kaplicy zamkowej w baszcie bramnej – zwornik sklepienia, kula armatnia, która miała wpaść do zamku w czasie potopu szwedzkiego oraz renesansowa figura Matki Boskiej. Figura ta niestety została zniszczona przez miejscowych, którzy w ludowym stylu pomalowali ją farbą olejną. Tym samym dziś nie można dopatrzeć się w niej prawdziwego piękna jakie posiadała.

W 1973 roku zamek Ogrodzieniec posłużył jako plener zdjęciowy do serialu Janosik.

W 1980 r. kręcono na zamku film "Rycerz" w reżyserii Lecha Majewskiego.

W 1984 r. heavymetalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została użyta w filmie Live After Death w części Behind The Iron Curtain. Materiał został wykorzystany przy utworze Hallowed Be Thy Name.

Oto link do utworu Hallowed Be Thy Name: https://www.youtube.com/watch?v=skZksAHkKDE&spfreload=10

W 2001 r. w ruinach kręcono zdjęcia do Zemsty w reżyserii A. Wajdy. Do zamku dobudowano duże fragmenty dekoracji, które nie zostały usunięte po zakończeniu zdjęć.

Oto link do strony, na której możecie się Państwo dowiedzieć jakie filmy były kręcone na naszym zabytkowym zamku:
http://www.polskanafilmowo.pl/filmowe-miejsce,62,podzamcze,PL


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz